Burgundský králik (francúzsky Lapin Fauve de Bourgogne) je stredne veľké plemeno králikov pôvodom z Francúzska. Uznané bolo roku 1919, do Česko-Slovenska bolo, s cieľom chovať na farmách, dovezené v roku 1970. Váži 4,25 až 5,25 kg. Základná farba je žltočervená, spodná časť pysku a brucha je biela alebo krémová. Plemená králikov Bu

CZ: Burgundský

D: Burgunder

GB: Rabbit of Bourgogne

 

História:

Ako už sám názov hovorí ide o francúzske plemeno, ktoré sa chovalo v mnohých častiach Francúzska, ale hlavne na juhovýchode už stovky rokov v ušľachtilej forme. Ide o najstaršie zaznamenané plemeno s vedenou evidenciou. Od začiatku 20. storočia sa jeho chov rozšíril postupne aj do iných krajín. Nie vo všetkých sa zhoduje názor na jeho štandard a to hlavne v intenzite farby.

Toto plemeno má dobrú plodnosť, rastovú schopnosť a jatočnú

výťažnosť, je vitálne,  vdačné ,odolné a temperamentné plemeno.

Oblubené plemeno v chovoch drobnochovatelov či už v čistokrvnej forme alebo ako kríženci.

 

 

Mesačné prírastky živej hmotnosti:

Mesiac    1.      2.         3.         4.         5.         6.         7.         8.     

Kg         0,6      1,3       2,1       2,8       3,4       3,8       4,1       4,25

 

Pozícia 1. - hmotnosť

3,50 - 3,74 kg   3,75 – 4,24kg    4,25 – 5,25 kg   5,26 – 5,50 kg                    8 bodov           9 bodov           10 bodov               9 bodov

Telo: 

Ako vo Všeobecnej časti a ďalej:

telo je zavalité, valcovité s veľmi dobrým  osvalením, zvlášť panvovej časti.

Končatiny sú jemnejšie na polovysokom postoji.

Hlava má širokú nosnú i čelnú časť a je pekne zaokrúhlená.

Ušnice sú mäsité, dobre osrstené, lyžicovite otvorené a na koncoch zaoblené. Ich dĺžka je 11,5 až 13 cm.

Srsť je hustá v podsade s výrazným, ale nie až tak hustým  pesíkom. Požadovaná dĺžka srsti je 3 cm .Krycia farba je žltočervená jemne nahnedlá. Očné krúžky, sánková obruba, vnútorná strana končatín, brucho sú svetlo krémové a spodok chvosta je belavý. Škvrny pri pohlaví sú výrazne bledo červené. Bledo červená farba sa má rovnomerne rozkladať po celom povrchu tela vrátane hlavy, ušníc, bokov, pŕs a končatín.

Oči sú hnedé, pazúriky tmavo rohovité.Farba podsady je svetlejšia ako farba krycieho chlpu. Podsada na bruchu môže byť až slonovinová, na spodine chvosta môže byť aj biela.